PRYWATNE PORADNIE SPECJALISTYCZNE

PORADNIA ORTOPEDYCZNA

Żory • Męczenników Oświęcimskich 42A • tel. 32 724 73 38

NOWY BUDYNEK NA KOŃCU PARKINGU

wjazd od strony Al. Wojska Polskiego

poradnia ortopedyczna żory
lek. med.

Grzegorz Suchy

Specjalista Ortopeda. Traumatolog

Blokada nadtwardówkowa

Jest jedną z metod leczenia bólu kręgosłupa. Ta tzw. blokada kręgosłupa ma za zadanie zmniejszyć ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Jest to możliwe m.in. poprzez wypłukanie substancji zapalnych z przestrzeni nadtwardówkowej. Zdecydowana większość pacjentów, którzy decydują się na zastrzyk nadtwardówkowy potwierdza jego skuteczność. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie tej metody leczenia. Poradnia ortopedyczna Żory.

Blokada stawów międzykręgowych

Jedną z częstszych przyczyn bólu kręgosłupa są zmiany zapalne i zwyrodnieniowe w obrębie stawów międzykręgowych (czasami nazywanych stawami międzywyrostkowymi). Są to drobne stawy w tylnej części kręgosłupa i występują na każdym poziomie, odpowiedzialne są za zachowanie stabilności, ale też ułatwiają ruchy miedzy poszczególnymi kręgami. Jeśli stwierdzimy, że prawdopodobną przyczyną objawów bólowych jest podrażnienie gałązki nerwowej unerwiającej dany staw można wykonać tzw. blokadę stawów międzykręgowych. Można się także spotkać z określeniem ostrzyknięcie lub w literaturze anglojęzycznej neuroliza. Blokada prowadzi do zmniejszenia stanu zapalnego stawu międzykręgowego, ale też wyłącza przewodnictwo bólowe w obrębie gałązki przyśrodkowej nerwu rdzeniowego, która unerwia czuciowo staw i odpowiada za wrażenia bólowe z tego poziomu. Skuteczność w zakresie uzyskania długotrwałego efektu (tj. > 6 miesięcy) wynosi 75%. Nie jest jednak możliwe przewidzenie dokładnego czasu działania blokady, ale przyjmuje się, że jest to około 4 tygodnie. Warto także wspomnieć o właściwościach diagnostycznych blokady. Dzięki informacjom o czasie działania i stopniu redukcji bólu wiemy skąd pochodzi ból i możey zaplanować ewentualne dalsze kroki leczenia.

Blokada stawu krzyżowo - biodrowego

Ból ze stawu krzyżowo- biodrowego lokalizuje się nisko w plecach. Zazwyczaj po jednej ze stron. Ból promieniuje do kończyny dolnej w około połowie przypadków. Z tego powodu można pomylić go z rwą kulszową. Rozchodzi się na pośladek i do pachwiny. Ból ma charakter przeszywający lub tępy. Czasem pojawiają się drętwienia i mrowienia w nodze. Z reguły łatwo przychodzi wskazanie najbardziej bolącego miejsca. Diagnostyczna blokada stawu krzyżowo-biodrowego to zabieg małoinwazyjny. Iniekcję leków do szpary wykonuje się pod kontrolą USG, co zapewnia precyzyjne podanie leków dokładnie w miejsce, które jest źródłem bólu. Podczas zastrzyku, do jamy stawu podaje się lek znieczulający miejscowo. Blokuje on odczuwanie bólu w tym miejscu. W przypadku blokady terapeutycznej dodatkowo podaje się lek sterydowy. Ma on działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Poradnia ortopedyczna Żory.

Zespół cieśni kanału nadgarstka

W celu zdiagnozowania ZCN przeprowadza się wywiad z pacjentem, a także wykonują teksty kliniczne. Typowe objawy polegają na drętwieniu kciuka, wskaziciela, palca serdecznego i czasem połowy palca obrączkowego. Objawy często nasilają się w nocy. Przed kwalifikowaniem pacjenta do leczenia operacyjnego konieczne są badania dodatkowe: elektromiografia i/lub ultrasonografia. Są to badania, które pozwalają na ustalenie szybkości przodownictwa nerwu (elektromiografia), a także na uwidocznienie deformacji i cech ucisku nerwu oraz pogrubień więzadła poprzecznego i ścięgien w okolicy nerwu pośrodkowego (USG). W leczeniu zachowawczym można stosować ortezę stabilizującą nadgarstek. Krótkotrwała stabilizacja ma na celu zmniejszenie obrzęku i zlikwidowanie stanu zapalnego. Czasami także zaleca się przyjmowanie leków przeciwzapalnych (niesteroidowych) oraz rehabilitacje lecz bywa ona najczęściej mało skuteczna. Leczenie operacyjne przeznaczone jest dla osób, u których nie stwierdza się poprawy po leczeniu zachowawczym lub zgłaszają się w zaawansowanym stadium choroby. Polega ono na przecięciu struktur uciskających nerw pośrodkowy na poziomie nadgarstka.
W naszej poradni zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym klasyczną metodą otwartą. Dzięki temu nie jest konieczna hospitalizacja. Rekonwalescencja wynosi do 4 tygodni dla osób wykonujących pracę biurową, 8 tygodni dla osób pracujących fizycznie. Zwykle nie jest potrzebna rehabilitacja.